KRAKÓW 

 

TEL.       +48 533259935

EMAIL.  lineup.architects@gmail.com

                                   ZAPYTAJ O OFERTĘ

 

Uzupełnij podstawowe dane, a my natychmiastowo odezwiemy się z odpowiedzią. 

IMIĘ

EMAIL

TELEFON

POWIERZCHNIA OBIEKTU

TREŚĆ WIADOMOŚCI

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy!
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with WebWave

Pokój dla studenta dziśiaj – jak mamy podejść do urządzania takiej przestrzeni?

 

Jak i w projektowaniu całego mieszkania, musimy zadać głowne pytanie – dla kogo ma być przeznaczone takie wnętrze? Skoro mamy tu studenta, zaczniemy od podstawowych rzeczy, mianowicie musi się pojawić tu: wygodne miejsce do spania, miejsce do nauki, miejsce do odpoczynku oraz miejsce do przechowywania. I tutaj pojawia się najciekawsza rzecz – jak potrafimy zmieścić tyle funkcji na przestrzeni np 10-12mkw?

 

Otóż pójdziemy po kolei:

 

- miejsce do spania

 

Przede wszystkim dużo tu zależy od pragnień naszego młodego klienta. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż wygodniejszym oraz przyjemnieszym dla zdrowia tu będzie umiejscowienie pełnego łóżka z materacem (przynajmniej na szerokość 90-120cm). Ale w rzeczywistości zazwyczaj nie mamy takiego szału z podaną przestrzenią, warunki nowoczesnego budownictwa zazwyczaj ograniczają naszą wyobrażń, więc drugą opcją tu będzie sofa rozkładana z funkcją spania. Dlaczego tak robimy? Bo pokój nastolatka muśi pełnić więcej funkcji, niż tylko odpoczynek.

 

- miejsce do nauki

 

Pierwsze na co mamy zwrócić tu swoją uwagę bedzię prawidłowe umiejscowiene biurka. Musi ono być zlokalizowane w pobliżu światła dziennego, niedaleko okna. Z podstawowych zasad projektowania wiemy, że najlepiej jest, kiedy światło pada od lewej strony dla praworęcznej osoby, i naodwrót dla leworęcznej. Oczewiście, nie zawsze trzymamy się stricte tej zasady, ale głównym tutaj jest to bezpośrednie światło dzienne.

Drugie, co jest ważne, mianowice wymiary samego biurka. Gabarytowo muśi ono mieć miejsce na codzienne podręczniki, segregatory, przestreń do pisania lub kreślenia (jak w przypadku studentów architektury) no i co jest najważniejsze w życiu współczesnego studenta – miejsce na laptopa lub komputera. Przy umiejscowieniu monitora musimy zachować podstawowa odległość od oczu, więć zawsze przyjmujemy głębokość samego biurka min 70-80cm.

Do tego punktu dodałabym jeszcze wygodny fotel z regulacją wysokości siedzenia oraz możliwość podłączenia światła sztucznego (bo wiemy że studenci często nie spią w nocy J).

Ważnym detalem tutaj będzie zaprojektowanie prawidłowej ilości kontaktów, z tym często mamy klopot w życiu codziennym (myśle że prawie wszyscy wiedzą jak wyglądają nieskończone kilometry kabli podłączonych do okropnych przedłużaczy), dlatego zawsze zakładamy minimalną ilość gniazdek, mianowicie 8 sztuk).

Co jescze możemy wliczyć do tego punktu? Oczewiście miejsce do przechowywania podręczników oraz innych dokumentów. Czy jest potrzeba tutaj robić masywną meblościankę przeszłych czasów? No zupełnie nie! Mogą to być naprzykład cześciowo lub w pełni otwarte półki podwieszane. Tak czy siak wariantów jest masa, niżej na wybranych przykładach pokażę Wam, jak mozemy rozegrać taką funkcję.

 

-miejsce do odpoczynku

 

Powiem szczerze, zadanie nie jest najłatwiesze. Ale zaczniemy od początku – w jaki sposób odpoczywają nowoczesni studenci, kiedy nie mają planów iść na kolejną imprezę i wolą zostać w domu? 

No i pierwze, co przychodzi go głowy – oczewiście telewizor, a do tego z pewnością dodałabym jakąś fajną konsolę do gier. Tak, wiemy, że umiejscowienie telewizora (jak i komputera) w pokoju przeznaczonemu głównie do snu, w ogóle nie jest zalecane, ale skoro żyjemy w epokę pełnej cyfryzacji – cóż, łamamy niektóre zastrzerzenia. Ale tu znów jak i z monitorem od komputera postaramy się zachować dobre odległości. Napewno fajnym roziwiązaniem bedzie zawieszenie telewizora na ściane, przyjmiemy wysokość środkowego punktu około 1-1,2metra. Nie przesadzajmy tutaj też z ilością cali, niech będzie to coś średniego –naprzykład 40. Znów jak i w przypadku biurka, zakładamy tu minimalną ilość kontaktów oraz miejsce na dodatkowe gadżety.

Oczewiście nie wszystko się kończy umiejscowieniem telewizora. Nie pomijamy tego przyjemnego faktu, że dużo osób jest pozytywnie nastawiona do czytania książek. Po-pierwsze zapewniamy tutaj fajne miejsce do przechowywania, po-drugie, jeżeli przestrzeń na to pozwala – wydzielamy miejsce na takie przyjemne zajęcie. Ale co zrobimy, kiedy wśród miejsc do wygodnego siedzenia mamy fotel komputerowy oraz sofę lub łóżko? Otóż tu znów pierwsze na co zwracamy uwagę jest dobre i wygodne światło. Nie musi one być tu idealne dziennym (często gabarytowo nie mamy takiej mozliwości), ale zawsze możemy zapewnić naszemu młodemu światło sztuczne w postaci kinkietu, lampy podłogowej lub fajnego światła ledowego wbudowanego do mebli. Do tego dodajmy przynajmnej jeden dodatkowy kontakt gdieś w pobliżu (zawsze się przyda) i juz mamy fajne rozwiązanie. 

 

-miejsce do przechowywania

 

No i przechodzimy do niemal najfunkcjonalnej częsci każdego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu, mianowicie – szafy do przechowywania. Przy planowaniu przestrzeni dla naszego młodego studenta tak samo musimy zachować miejsce z podstawowymi wymiarami gabarytowymi. Otóż zawsze dajemy zabudowę na 60cm głębokości, wysokość dostosujemy do wysokości pomieszczenia (2,5-2,6m) natomiast szerokość oraz konfiguracja takiej zabudowy pozostaje do naszej wyobrażni. Oczewiście pierwsze co chcemy uzyskać to jest maksymalne funkcjonalna pojemność, bierzemy pod uwagę zainteresowania i hobby (naprzykład w ferię zimowe nasz student jest niesamowitym snowboardystą), musimy uwzględnić wszystkie aspekty życia młodego klienta żeby otrzymać z tego ewentualne zyski.

Na przykładzie ponizej mozna zobaczyć, w jaki sposób znalezliśmy wyjście z zabudową w przypadku wązkiego długiego pokoju dla dziewczyny.

 

Podsumowując chcę podkreslić, że aranżacja każdej przestrzeni wymaga dokładnego „wywiadu” z osobą, która bedzię w tym mieszkać. Bazując na podstawowych zasadach funkcji oraz ergomonii potrafimy zaprojektować indywidualne wygodne wnętrze. 

 

arch. Darya Kanapatskaya 

LINEUP STUDIO